در حالی که در کشور ما متاسفانه معلولین برای تردد در شهر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکنن، اما در ایتالی هرگز اینجوری نیست. به طور قطع در سایر کشورهای اروپایی هم اینگونه نیست اما من چون در ایتالیا ست داشتم بنابراین فقط سعی دارم از ایتالیا صحبت کنم. البته اخیرا در ایران کار خیلی خوبی که انجام شده و من مشاهده کردم و در ایران هم این اتفاق رخ داده، برای خودرو هایی که در ایران راننده ها معلول هستند، در میان شماره پلاک خودرو از علامت ویلچر استفاده کردن.

خب این عامل باعث میشه سایر راننده ها از شرایط جسمی فرد مقابلشون مطلع شوند  و در صورت وم به حقوق اون فرد احترام قائل شوند. احترام گذاشتن حقوق اون فرد تنها به این معنی نیست که ما با آهستگی و احتیاط از کنار خودروی شخص معمول عبور کنیم. بلکه حتی فراهم کردن شرایط بهتر برای رانندگی بهتر اون معلول میتونه معنای احترام به حقوق او داشته باشه.

اما در ایتالیا معلولین خیلی خیلی راحت هستن. اجازه بدید از اتوبوس و حمل نقل عمومی در شهرهای ایتالیا صحبت کنیم. اگه یک فرد معلول در ایتالیا در ایستگاه اتوبوس با ویلچر منتظر باشه و بالاخره اتوبوس وارد ایستگاه بشه، هرگز لازم نیست چند نفر به او کمک کنن تا ویلچر رو داخل اتوبوس قرار بدن. که البته این کار با سختی های زیاد و با حس شرمندگی برای فرد معلول همراه هست.

نتیØه تØویری برای €ªla carta di disabili€€

تمام اتوبوس ها در ایتالیا یک در کنار در ورودی و خروجی اتوبوس یک دکمه گرد به زنگ زرد دارند. فرد معلولی که قصد سوار شدن به اتوبوس رو داره باید قبل از هر اقدامی اون دکمه رو فشار بده. وقتی فرد معلول اون دکمه رو فشار میده یک سوت قوی در داخل اتوبوس به صدار در میاد. اینجوری راننده اتوبوس همیشه یادش هست که حرکت نکنه چون یه فرد معلول در حال سوار شدن به اتوبوس هیت. 

اما خیلی جالبه که این کار تنها وظیفه این دکمه نیست. وقتی فرد معلول دکمه رو فشار میده همراه به صدای سوت (صدای هشدار) یک سطح صاف از زیر اتوبوس در مقابل در ورودی هم سطح با خیابان قرار میگیره. فرد معلول طبیعتا با ویلچر خودش روی اون سطح صاف قرار میگیره و وقتی روی اون سطح صاف ایستاد، اون سطح صاف به شکل یه بالا بز عمل میکنه و تا چند سانت از زمین جدا میشه و با سطح اتوبوس مماس میشه. حالا فرد معلول وارد اتوبوس میشه.

نتیØه تØویری برای €ªi mezzi di trasporto per disabili€€

نمایی از سوار شدن یک معلول به اتوبوس در ایتالیا

دقیقا برای پیاده شدن هم همین اتفاق ها رخ میده. خیلی جالبه بدونین که در کشورهای اروپایی همیشه اولویت با معلولین هست. یعنی اول یه معلول سوار میشه و اول یه معلول پیاده میشه. مردم هنگام سوار شدن به اتوبوس اصلا عجله نمیکنن. با صبر و شکیبایی و نمایش فرهنگ و تمدن بالای خودشون هم برای اون فرد معلول ارزش قائل میشن و هم برای خودشون. هنگام پیاده شدن هم اولین فردی که از اتوبوس خارج میشه، فرد معلولی حاضر در جمع هست. و البته دقیقا راننده، سایر مسافرین با او همکاری میکنن.

جایگاه ویژه ویلچر معلولین داخل اتوبوس های ایتالیا

داخل اتوبوس های ایتالیا معلولین برای توقف ویلچرهای خودشون جایگاه ویژه ای دارن. قاعدتا اگه شخصی یا فردی این جایگاه ها رو اشغال کنه و مامور پلیس متوجه حضور آن اشخاص بشه، آن ها رو با مبلغ بسیار سنگینی به جرم "هنجار شکنی در جامعه" و "عدم رعایت حقوق معلولین" جریمه بسیار سنگینی انجام میده.

اگه دوست شما معولیلت داره، میتونید راهنماییش کنید که درایتالیا، در اتوبوس های ایتالیا از جایگاه های خاص توقف ویلچر برای معلولین استفاده کنه. به این صورت که وقتی وارد اتوبوس شد در جایگاه ویژه ای که برای معلولین در اون اتوبوس در نظر گرفته شده، ویلچر خودش رو قرار بده. البته شهرداری ایتالیا با توجه به قانون حقوق معلولین، یک جایگاه ویژه و همیشه ثابتی رو برای این معلولین در اتوبوس در نظر گرفته.

یعنی هر دفعه که وارد اتوبوس میشید لازم نیست به چپ و راست خودتون نگاه کنید که جایگاه ویژه افراد معلول رو هر بار در جای جدیدی پیدا کنید. میتونید جایگاه ویژه رو در اتوبوس بخاطر بسپارید و دفعه بعد به اون جایگاه رو از حفظ مراجعه کنین. حتی اگه تابلوهای راهنمای داخل اتوبوس رو به دلیل ازدحام جمعیت نتونید بخونید.

نتیØه تØویری برای €ªi disabili alla metro€€

جایگاه ویژه معلولین در یک اتوبوس در ایتالیا

اما این پایان همه چیز نیست. در ایتالیا برای معلولین در مدارس، در دانشگاه ها، در محیط اداره، در آمبولانس ها هم جایگاه ویژه ای قرار دادن. یک فرد معلول در ایتالیا نادیده گرفته نمیشه هرچند باز هم ممکنه در کنار همه این ها باز هم شرایط دشواری داشته باشه. به هرحال هدف من این بود که شما رو با حقوق معلولین در ایتالیا آشنا کنم. و شما که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستید و چند سالی باید اونجا ساکن بشید از تجربه من بتونید کمک بگیرید. شاید شما هم دوست معلولی داشته باشید و بخواید با اون دوست در شهرهای زیبای ایتالیا قدم بزنید.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها