جایی که قصد دارم امروز دربارش بنویسم، به عنوان یکی از قدیمی ترین پل های جهان شهرت داره. پلی که در شهر فلورانس ایتالیا واقع شده و از اولین پل ها در ایتالیا به ویژه در شهر فلورانس به شمار میره. این پل قدمت بالایی داره و تا به حال به دلایل مختلفی چندین بار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته. این پل از کزنده سیلاب ها و بالا آمدن آب رودخانه در امان نمانده و باستان شناسان و معماران زیادی این پل را برای چندین بار متوالی تعمیر کردن. به عنوان نمونه این پل در سال 1333 میلادی چندین بار به دلیل بالا اومدن آب رودخانه بازسازی شد. ناگفته نمونه که باستان شناسان و معماران ایتالیایی در هر نوبت از بازسازی این پل، سعی کردن این پل رو زیباتر کنن.

نتیØه تØویری برای Ùونته وکیو

وضعیت و ظاهر الان پل قدیمی در ایتالیا به سال 1345 میلادی بر میگرده. جورجیو واساری، کتابی تحت عنوان "شرگذشت مجسمه سازان و معماران ایتالیایی" تهیه میکنه که در این کتاب بازسازی پل قدیمی در شهر فلورانس رو به شخصی بنام  تادو گادی نسبت میده. تادوگادی بعد از سیلاب سال 1333 میلادی به همراه جمعی از هنرمندان شهر فلورانس نمادی رو تحت عنوان "ساعت خورشیدی" در بام یکی از مغازه هایی که در محدوده پل قدیمی ثرار داره نسب میکنند. این نماد به دلیل وحشت بیش از اندازه مردم شهر فلورانس از سیلابی بود که رخ داد.

شاید برای شما جالب باشه که پل "پونته وکیو" یا پل قدیمی که ترجمه فارسی این اسم هست، در اشعار شاعر معروفی ایتالیایی، دانته آلیگیری که خالق اثر شهیر "دیوان کمدی الهی" هست، یاد شده. در زمان ها قبل حدودا چهار مجسمه معروف ایتالیایی در اطراف محدوده این پل قرار داشتن. اما الان تنها یکی از مجسمه ها باقی مونده. جالبه بدونید که معماری این پل در زمان خودش خیلی خاص بوده. یعنی یک معماری پست مردن شامل میشده. به این ترتیب که در معماری این پل از قوس های فراوانی استفاده شده. 

همچنین شما رو دعوت میکنم به مطالعه مقاله "پل ریالتو عجیبت ترین گذرگاه ونیز"

تا پیش از تاسیس این پل چنین قوس هایی در علم معماری ساخت پل ها رایج نبود. اما بعد از ساخت این پل، حتی پل ریالتو که در وب سایت درباره این پل اطلاعات مفیدی ارائه کردم، صورت پذیرفت. در واقع معماری پل ریالتو در ونیز تقلیدی از معماری همین پل در فلورانس هست. امیدوارم وقتی در ایتالیا ست دارید، فرصت بازدید از این شهر رو از دست ندید. و از این مکان تاریخی در شهر فلورانس که در دروس دانشگاهی رشته معماری ایتالیا ازش یاد شده حتما بازدید کنین.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها